Мрежите от 5G са катализатор на социално-икономическото развитие
БАККО внесе становище в Комисията по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите към 44-то НС във връзка с разглеждането на гражданска инициатива, свързана с 5G. Заедно с Асоциация Телекомуникации, БАККО изрази категоричната подкрепа за навлизането на новите технологии и тяхното значение за подобряване на качеството на живот.
В позицията се казва следното:
Мобилните комуникации са познати и използвани от хората вече повече от 25 години. Пределно-допустимите норми за електромагнитните излъчвания на мобилни мрежи са приети с препоръка на Европейската комисия още през 1998 г.У нас препоръките са отразени в Наредба на Министерство на здравеопазването като приетите от България пределно допустими нива са между 45 и 100 пъти по-стриктни от препоръката на ЕК.
Всяко ново поколение технологии - от 2G до 5G, води до съществено подобряване качеството на услугите при намаляване на излъчванията.В съобщение на Националния Център по обществено здраве и анализи към Министерство на здравеопазването се посочва, че направените експериментални измервания на стойностите на електромагнитното поле при 5G в отделни страни (включително България) показват намаление на общия интензитет на полето с около 10-20% спрямо досега действащите технологии. 5G-технологията е с практическо използване в Европа вече повече две години. Проведените междувременно медицински изследванията не показаха вредно въздействие върху човешкото здраве. Не са установени такива и при дългогодишните изследвания на предишните технологични генерации.
На 09 октомври 2020 г. Групата по политика в радиочестотния спектър към Европейската комисия - RSPG и Органа на европейските регулатори в комуникациите – BEREC, приеха обща позиция срещу дезинформацията по отношение на 5G, в която се посочва изрично че фиксираните и безжичните мрежи са инфраструктура от съществено значение, особено по време на криза. Доколкото дезинформацията относно електромагнитните излъчвания и 5G може да изиграе ролята на бариера срещу навременноторазгръщане на 5G-мрежите, RSPG and BEREC заявяват, че новите методи за измерване на електро-магнитните полета, представени от Комитета по нейонизиращи лъчения през 2020 г, са научно-обосновани и чрез тяхното приложение защитата на хората е осигурена. Двете организации призовават страните-членки и Европейската комисия да предоставят неутрална, прозрачна и базирана на фактите информация за електро-магнитните лъчения, с която да отговорят на притесненията на гражданите и да работят за по-доброто разбиране от страна на хората на новите технологии от пето поколение.
Ръстът на икономиката и доходите са само част от бъдещите ползи от 5G, много важно е да говорим и за позитивната промяна в качеството на живота. 5G безжичните мрежи представляват катализатор на социално-икономическото развитие, тъй като ще дадат възможност за нови услуги в образованието, здравеопазването, енергетиката, теле-медицината, транспорта и много други области.Нека вземем само три от основните направления, които качествено ще променят средата на живот:
Дигиталното образованиеCOVID-кризата показа ключовото значение на високоскоростните мрежи за обучението на децата ни. Новите технологии като 5G са решение не само за кризисни моменти, а за еволюция на образованието чрез повишаване на практическите умения посредством виртуална реалност, достъп до специализирани лекции, повишаване на цифровите умения.
Теле-медицинатаПрактическата липса на време-закъснение при предаването на данни е основополагащо за развитието на теле-медицината. Възможността за онлайн-консултации и прегледи, разчитането на данни от свързани устройства в реално време, обучения на лекари през VR-технологии са фактори, които значително ще подобрят качеството и достъпността на медицинските грижи, а оттам и качеството на живота.
Пътната безопасностПрез 1990 г. броят на загиналите при автомобилни инциденти в България е 1567 души, а през 2019 – 628. По данни на Евростат между 2001 и 2017 г. броят на загиналите при катастрофи в ЕС е намалял с 57,5%, като новите технологии в автомобилостроенето са един от основните фактори за това. Очаква се при масовото навлизане на автономните автомобили, направлявани чрез 5G-инфраструктура, броят на жертвите на пътя да намалее с 90%.
Навлизането на 5G ще окаже огромно благотворно влияние върху бизнеса. Предимствата на новата технология – скорост, качество на връзката, минимално време-закъснение, увеличеното количество обмен на информация и поддържането на по-голям брой устройства на определена площ ще помогнат за автоматизирането и оптимизирането на много индустриални процеси.
На разположение сме да коментираме всички въпроси, които имате във връзка с петата генерация мрежи и прилагаме кратък списък на официални източници за информация относно 5G.
Приложение1: Източници за информация
НАЦИОНАЛЕН ЦЕНТЪР ПО ОБЩЕСТВЕНО ЗДРАВЕ И АНАЛИЗИ, МИНИСТЕРСТВО НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
https://ncpha.government.bg/bg/5gh
![]() |
СВЕТОВНА ЗДРАВНА ОРГАНИЗАЦИЯ
Q&A Detail. 5G mobile networks and health
![]() |
ЕВРОПЕЙСКА КОМИСИЯ
5G for Europe: An Action Plan {SWD(2016) 306 final}
Effects of 5G wireless communication on human health
Shaping Europe’s digital future. Frequently asked questions. 5G FAQ
EU. 5G Observatory. National 5G plans and strategies.
![]() |
АСОЦИАЦИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ТЕЛЕКОМУНИКАЦИОННИ ОПЕРАТОРИ https://www.etno.eu/downloads/reports/5g_and_us_a_european_story.pdf
https://www.etno.eu/downloads/news/ipsos_5g_report_2020.pdf
![]() |
ICNIRP (МЕЖДУНАРОДЕН КОМИТЕТ ПО ЗАЩИТА ОТ НЕЙОНИЗИРАЩИ ЛЪЧЕНИЯ)
![]() |
PUBLIC HEALTH ENGLAND - NATIONAL RADIOLOGICAL PROTECTION BOARD
(Обществено здраве Англия – Национален борд за радиологична защита )
Guidance 5G technologies: radio waves and health
![]() |
L’AGENCE NATIONALE DES FRÉQUENCES (ANFR)
(Национална агенция по честотите Франция)
Get ready for 5G